Lista Atrakcji

Main (Scena główna)

Piątek:

19:00 Projekt Holo Vocaloidy
Już trzecia i największa edycja w tym roku koncertu vokaloidów. Czym tym razem twórcy zaskoczą publiczność?

20:00 Koncert This is a Pen

21:00 Karaoke Wujka Dera

12:00 „Gry Karciane dla Dzieci” (LordTheEvil)
Człowiek mający w swoim repertuarze ponad 150 głosów! Znamy go jako Yugiego, Kaibe, a ostatnio również „Mojego Syna Todorokiego”! Panie i Panowie nie omincie niesamowitego spotkania w którym swoje tajemnice zdradzi wam LordTheEvil z kanału „Gry Karciane Dla Dzieci”, dzięki któremu Serie Abridge w Polsce maja swoją racje bytu.

13:00 Cosplay Debiut
Zapraszamy na konkurs dla początkujących cosplayerów. To tutaj postawią swe pierwsze kroki na cosplayowej scenie, także serdecznie prosimy o gorące przyjęcie dla naszych nowych, odważnych i zdolnych uczestników 🙂

14:00 Spotkanie z Janem Jurkowskim i Markiem Huczem z Grupy Filmowej Darwin.
Podczas panelu będziecie mogli dowiedzieć się jak zaczęła się ich historia, w jaki sposób powstają ich filmy, co lubią jeść i pić oraz skąd wzięła się nazwa „Darwin”

15:00 My Hero Academia: The Musical
Serdecznie zapraszamy na autorskie, pełnometrażowe show oparte na popularnej serii mangi i anime: My Hero Academia! Zobaczcie swoje ulubione postaci w akopaniamencie muzyki z filmu High School Musical. Wyczekujcie solidnej dawki humoru, tańca i wzruszeń. Nie możecie tego przegapić! Deku i spółka czekają na Was z niecierpliwością!

17:00 Cosplay Standard
Widowisko, którego uczestnicy zakładajac własnoręcznie wykonane kostiumy i wcielają się w wybrane postaci ze świata gier, komiksów, filmów czy mangi/anime. Liczymy, że dziesiątki przepięknych kreacji i występów na długo zapadną Wam w pamięć.

19:00 Koncert Lady Beard

20:00 Cosplay EC/ICL
Zapraszamy do obejrzenia i kibicowania najlepszym cosplayerom i ich kreacjom, którz będą brali udział w eliminacjach do dwóch zagranicznych konkursów, EuroCosplayu oraz International Cosplay League by dzielnie reprezentować nasz kraj na światowej scenie.

21:00 Koncert Satsuki


22:00 KPOP – warsztaty taneczne (Flamerin)
Pokaz coverów i warsztaty kpop dance

Niedziela
10:00 Warsztaty tańców balfolk! (Mateusz „Jezus” Tomczyk, Bal Folk Kraków)
Lubicie potańczyć i się zintegrować? A może chcielibyście dopiero spróbować tańca? Poczuć więź z innymi, dobrze się bawić? Jeśli tak, zapraszamy na Warsztaty tańców balfolk! Poznacie na nich tańce folkowe z różnych krajów, głównie proste, tańczone w kręgach i korowodach, mające na celu jak najlepszą integrację 🙂 No i będzie Chapelloise, czyli Belgijka! 🙂 Warsztaty są dla wszystkich, nie potrzeba umieć tańczyć ani przychodzić z partnerem!

Sale Panelowe

Sala Wiedeń A – Konferencyjna

Piątek:

18:00 Czemu kaczki śpią na jednej nodze? oraz inne legendy wietnamskie (Hoa)
Lubisz baśnie i fascynują cię legendy świata? Jeśli tak, to właśnie coś dla ciebie! Opatulę cię kołderką przediwnych historii, kołderką miękką niczym maminy pocałunek. Dowiesz się dlaczego pada, gdy żaby skrzeczą, a także dlaczego kaczki śpią na jednej nodze! Nie zdziw się też, jeśli usłyszysz historię całkowicie pozbawioną morału – w Wietnamie takich jest nawet więcej!

20:00 Teatr wodnych lalek (Hoa)
Jeśli interesujesz się rękodziełem i sztuką ludową krajów azjatyckich, lub chcesz liznąć trochę tradycyjnej kultury „Dzikiego Wschodu”, zapraszam Cię do zapoznania się z teatrem wodnych lalek – formą sztuki ludowej niezwykle popularnej na terenie Wietnamu, która swój poczatek ma …. na polach ryżowych!

21:00 Spotkanie pokoncertowe This is a Pen
Spotkanie pokoncertowe z zespołem This is a Pen

22:00 Motyl w krainie samurajów (Yukibana)
Były piękne i tajemnicze, zachwycały przybywających do Japonii Europejczyków… Gejsze, jak przygotowywano je do wykonywania tego niezwykłego zawodu? I kim tak naprawdę są i były?

Sobota:

00:00 „Poprawność polityczna zrujnowała gry i filmy!” oraz inne podważalne opinie (Vanadiss)
Poprawność polityczna to termin, z którym na pewno spotkaliście się w swoim życiu choć raz. Problem w tym, że ów termin jest niejednoznaczny i może zostać wykorzystany przez każdego w inny sposób. Dla jednej osoby jej oznakiem będzie serial traktujący o homoseksualnym romansie, dla drugiej zmiana koloru skóry historycznej postaci, dla trzeciej usunięcie swastyk z gry traktującej o II Wojnie Światowej. Internet, gazety, telewizja i ich wpływ na opinię publiczną wszystkim są znane, pozostaje pytanie czy ów wpływ jest dobry? O czym można mówić, a o czym już nie? A może w ogóle skupmy się na tym czy przykładowe zarzuty zakłamywania historii są słuszne i pokrywają się jakkolwiek z prawdą? W dzisiejszych czasach głośna może stać się nawet cicha i krótka opinia jednego człowieka, którego oburzyło to, że Ku Klux Klan i naziści zostali ukazani w złym świetle. Na tym panelu postaramy się w miarę kulturalnie podyskutować o tymże zjawisku, zmianach kulturowo-społecznych, szczególnych dziełach i ich całym wpływie na popkulturę.

08:00 Heisei – czy Japończycy dobrze będą wspominać erę „pokoju”? (Rychu_lubicz)
Wraz z nastaniem maja Japonia ma nowego cesarza, który uroczyście otworzył nowy rozdział w jej historii – erę Reiwa. Poprzedzające ją trzy dekady Heisei to trudny czas dla Japonii, która zmagała się z recesją, katastrofami naturalnymi i nowymi problemami społecznymi. Spójrzmy jak ten czas oceniają sami Japończycy? Czy pośród wielu rozczarowań znajdują jakieś pozytywne zmiany? Jakie są nadzieje i oczekiwanie względem przyszłości?

10:00 Siedem grzechów głównych pisarzy, czyli o najczęstszych błędach w Internecie (Akaitori)
Piszesz? A może dopiero chcesz zacząć tworzyć własne teksty? Niezależnie od tego, przyjdź i podyskutuj o najczęściej popełnianych błędach pisarskich. Porozmawiajmy o Mary Sue, o dziwnej gramatyce spotykanej w Internecie (tylko trochę, to nie będzie lekcja polskiego), czym jest dobry research i dlaczego każdy powinien go robić. Nie ma człowieka idealnego, który nie popełnia błędów, ale jeśli o nich wiemy, możemy starać się ich unikać. Gwarantowana zabawa i dużo śmiechu, obiecuję, że to nie jest nudny wykład!

12:00 Spotkanie z cosplayerem Gesha Petrovich – Q&A

13:00 Lady Beard Q&A

13:30 Lady Beard Meet and Greet

15:00 Spotkanie z Demem
Zapraszamy na co Magnificonowe spotkanie ze znanym i kochanym Jakubem Dębskim, który opowie Wam wiele fajnych rzeczy związanych ze światem komiksu i tego co tam w trawie piszczy.

16:00 Piwus z pianką, czyli jak zabić boga (Paweł Dybała)
Zdarza się, że tłumacz, podejmując jakąś decyzję w procesie przekładu, świadomie lub nie wzburza falę dyskusji. Zjawisko to zachodzi cyklicznie, niezmiennie powodując większe lub mniejsze dramy w szeroko pojętym fandomie. Jednym z bardziej znanych ostatnio kontrowersyjnych przypadków tego typu jest przetłumaczenie imienia jednej z postaci w uniwersum Dragon Balla na „Piwus”. Dlaczego tak się stało? Co wzbudza kontrowersje i krytykę ze strony fanów? Na te i inne pytania w kontekście kontrowersji dotyczących przekładów spróbuje odpowiedzieć Paweł Dybała, tłumacz między innymi mangi Dragon Ball Super. Jeśli ktoś chce na żywo ponarzekać na Piwusa, niechaj przyjdzie na ten panel albo zamilknie na wieki, amen.

17:00 Szlam, śluz, slajm i glut, czyli słów kilka o tłumaczeniu „Odrodzonego jako galareta” (Urszula Knap)
Jak i dlaczego powstają polskie wersje nazw w mandze? Kiedy w pracy pomaga znajomość klasycznych RPGów? Co zrobić, kiedy własny mózg i wiedza nie wystarczają? I co ma z tym wszystkim wspólnego słowo „skowyrna”? O tym i o innych aspektach pracy nad tłumaczeniem „Odrodzonego jako galareta” opowie tłumaczka serii, Urszula Knap.

18:00 Jak odziedziczyłem Naruto, czyli o tłumaczeniu na ramionach gigantów (Michał Żmiejwski)
Mówi się, że „ilu tłumaczy, tyle tłumaczeń”. Zwykle unika się zmian personalnych w obrębie serii, żeby zachować spójność – ale co zrobić, gdy opowieść ciągnie się przez niemal dwie dekady i trzeba jednak przekazać pałeczkę? O pracy nad tytułami z tradycjami i bagażem opowie obecny tłumacz serii Naruto i Boruto – Michał Żmijewski.

19:00 Przerwa

20:00 Spotkanie pokoncertowe z Lady Beard

22:00 Pokoncertowe spotkanie z Satsuki

23:00 Spotkanie z Wydawnictwem Waneko
Zapraszamy na spotkanie z Waneko! Opowiemy Wam trochę o ciekawych tytułach z naszej oferty, o pracy w wydawnictwie oraz odpowiemy na dręczące Was pytania 🙂

Niedziela:

00:00 Mokre dziewczęta, kobieta-kot i nawiedzone komputery – japoński horror na przestrzeni lat (Shinobu – IBiDW UJ)
Kto z nas potrafi zliczyć ile nocy nie przespał przez upiorną dziewczynkę z „Ringu”? Ile razy uciekaliśmy, co sił w nogach, żeby nie dopadła nas upiorna Kayako? Jeżeli lubicie się bać, a tym bardziej oglądać przerażające filmy to ten panel jest dla Was! Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę o historii japońskich filmów grozy – serdecznie zapraszam!

01:00 Rycerze, a Samuraje – co ich łączy, co dzieli? ( Mateusz „Jezus” Tomczyk)
Myśląc o kulturze i historii Japonii często na myśl przychodzą Samuraje – charakterystyczna dla Japonii warstwa społeczna. Chcielibyście się więcej o nich dowiedzieć? Jak wyglądało ich życiecodzienne, toczenie wojny, bushido – czyli kodeks honorowy i w czym byli podobni, a jak różnili się od europejskich rycerzy? Jeśli tak, zapraszam na mój panel! Dowiecie

08:00 To nie Australia, ale…najniebezpieczniejsze zwierzęta Japonii (Rychu_Lubicz)
Japonia to kraj bezpieczny…o ile nie zboczysz ze szlaku i nie będziesz mieć pecha. Znaki ostrzegawcze przed żmijami, niedźwiedziami i szerszeniami to nie przelewki! W szczególności nie ufaj małpom i krukom! Ba nawet jeleń w niewłaściwym miejscu może być przyczynkiem do tragedii. Poznaj mniej przyjemne oblicze japońskiej natury i zastanów się, czy chcesz opuszczać Tokio :P?

09:00 Seichi junrei – sztuka pielgrzymowania dla otaku (Rychu_Lubicz)
Seichi junrei to japoński termin oznaczający podróż do miejsc świętych, czyli pielgrzymkę. Przyjdź i poznaj historię nowego trendu turystycznego, gdzie otaku odwiedzają zwyczajne, codzienne miejsca takie jak przydrożna kapliczka, restauracja, czy szkoła tylko dlatego, że pojawia się jako miejsce akcji w ich ulubionej serii. Dowiesz się jakie płyną z tego korzyści i zagrożenia dla lokalnych społeczności oraz jaki plan ma japoński rząd na wykorzystanie tego zjawiska w promocji turystyki Kraju Kwitnącej Wiśni

10:00 My Hero Academia: The Musical – Q&A panel
Hej Bohaterowie! Serdecznie zapraszamy na panel pomusicalowy, gdzie będziecie mogli zadać pytania ekipie realizatorskiej i aktorom. Jeśli ciekawi Was proces powstawania ogromnych artystycznych projektów takich jak ten – koniecznie odwiedźcie nas i przygotujcie listę pytań, które chcielibyscie zadać! Oczywiście nie zabraknie anegdotek i zabawnych historyjek. Po panelu udamy się z uczestnikami na nasze musicalowe stoisko, gdzie będzie można zrobić sobie zdjęcia z castem oraz zebrać podpisy!

12:00 Japońska animacja kontra amerykańska kultura (Alice – IBiDW UJ)
Wpływ owych dwóch kultur na siebie na wzajem jest niepodważalny, jednak czy wiesz dlaczego? Jakie były początki oraz co sprawiło, że oba kraje potrafią na tym korzystać? Czy znasz pojęcie orientalizmu i umiesz wymienić animacje oraz kreskówki które zostały dzięki niemu stworzone? Jeżeli nie, to idealny panel dla Ciebie!

13:00 One Ok Rock-od Japoni po USA (Duo)
Zapraszam was na prelekcję na której podsykutujemy o jednym z najpopularniejszych zespołów japońskich ostatnich lat. Jak zaczeła się przygoda OOR jak weszli na rynek amerykański i jak wygląda ich potencjalna przyszłość? Zapraszam do dyskusji!

Praga A

Piątek:

18:00 Twój pierwszy raz na konwecie (Duo)
Prelekcja dla wszystkich tych którzy dopiero zaczynają przygodę z konwentami mangowymi. Jeśli Magnificon 2019 to Wasz pierwszy konwent to świetnie trafiliście, na prelekcji dowiecie się wszystkich potrzebnych informacji aby miło i bezpiecznie spędzić weekend. Zapraszam!

19:00 Nihon Daisan Onryo – trójka mściwych duchów japońskiego folkloru (Mgr Magdalena Pinczer – IBiDW UJ)
Trzy głośne nazwiska epoki Heian. Sugawara no Michizane – dziedzic wpływowego rodu, wybitny uczony, zdolny poeta, przebiegły polityk; na skutek politycznych zmian został obdarty z prestiżowej urzędniczej pozycji i wygnany na daleką prowincję, gdzie umarł w samotności. Cesarz Sutoku – pogardzany na dworze pierwszy syn cesarza Shirakawy, zrzucony z tronu na skutek dworskiego buntu; został skazany na banicję i zmuszony do życia w ubóstwie i śmierci w zapomnieniu. Taira no Masakado – waleczny samuraj, silny wojownik i przywódca szeregu rebelii, którego rodzinny konflikt zmusił do rozlicznych morderstw. Ceną jego politycznych ambicji była nie tylko zdrada ze strony krewnych i sojuszników – zapłacił za nie głową. I to dosłownie. Co łączy ze sobą tych wybitnych mężów? Duch walki, poczucie niesprawiedliwości i paląca żądza zemsty nie pozwoliła im spoczywać w spokoju. Wszyscy trzej powrócili po śmierci, przynosząc ze sobą plagę, pożogę i zagładę tych, którzy za życia wyrządzili im krzywdę. Wszystkich Państwa lubujących się w makabrycznych historiach zapraszam w fascynującą podróż po świecie japońskiej historii i folkloru!

20:00 Gintama to życie, Gintama to wiedza (Kamisa)
Myślisz, że wiesz wszystko o Gintamie? A znasz skład procentowy Shinpachego? Wiesz, kim naprawdę jest Utsuro? I najważniejsze – umiesz wyrecytować pełne imię pewnej małpki?

21:00 Gdy niebiosa sprzyjają przedsiębiorcy, czyli słów kilka o Nintendo (Shinobu – IBiDW UJ)
Gdyby w XIX wieku pewien młody Japończyk nie założyła fabryki, produkującej karty do gry, to współcześnie nie moglibyśmy się cieszyć takimi dobrodziejstwami techniki, jak np. Nintendo Switch. Trudno również wyobrazić sobie świat gier video bez takich klasyków jak Super Mario Bros czy The Legend of Zelda. Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej o historii sukcesu dobrze wszystkim znanej firmy Nintendo – to serdecznie zapraszam!

22:00 Japońskie gry, o których wielu nie słyszało, a powinno – update (Karfein)
Ukrytych perełek mniej znanych japońskich gier ciąg dalszy. Tym razem weźmiemy na tapet zarówno konsole, jak i PC, podamy kilka propozycji na gogle VR, a także damy znać, które z gier prezentowanych w poprzednich latach pojawiły się na innych platformach. Rzucimy też okiem na najbardziej obiecujące tytuły, których premiera nastąpi w ciągu najbliższych tygodni.

Sobota:

00:00 Noc z One Piece (Duo)
Zapraszam Was na niezwykłą wielogodzinną przygodę do jednego z najwspanialszych światów kiedykolwiek stworzonych. Jeśli też jesteście rządni przygód niczym załoga Luffiego to atrakcja właśnie dla was! Na panelu przepłyniemy od spokojnych mórz po niebezpieczne wody Nowego Świata i popatrzymy jak się mają samuraje w niewiarygodnej krainie Wano. Zapraszam do dyskusji!

08:00 Bajki już zapomniane (Slova)
W dobie właściwie nieograniczonego dostępu do anime coraz trudniej jest widzom przywiązać się do jakiegoś tytułu. Znamy wiele głośnych serii, których echo wciąż rozbrzmiewa pomimo upływu lat. A co z tymi, których blask już przygasł?

10:00 Bajeczna wiedzówka (Yuuki)
Podczas „Bajecznej wiedzówki” uczestniczy grupowo będą rywalizować między sobą. Zakres konkursu będzie obejmował: bajki produkcji disneya, czołówki oraz piosenki obecne w kreskówkach (głównie amerykańskie, ale również inne), ścieżki dźwiękowe oraz piosenki innych wytwórni filmowych (takich jak Warner Brothers czy DreamWorks). Zwycięży grupa, która odpowie prawdiłowo na największą liczbę pytań.

12:00 Gdzie mieszkają Kami, czyli o świątyni japońskiej (Ryuumei)
Wszyscy wiemy, gdzie mieszka Yato, ale gdzie znaleźć Amaterasu? Jaka świątynia ma powierzchnię Paryża? Czemu Albo czemu w kożuszkach nie wejdziemy do świątyni Inariego? Aby dowiedzieć się tego wszystkiego, zapraszam na prelekcję o własnych czterech ścianach bóstw japońskich 🙂

13:00 Komercyjny potencjał wizerunku gejszy (Mgr Magdalena Grela – IBiDW UJ)
Gejsza – symbol Japonii, piękna, tajemnicza, uosobienie elegancji. Kiedyś trendsetterka, dziś częściej sprowadzana do roli strażniczki tradycji. Postać idealna do wykorzystania w branży reklamowej, która zareklamuje niemal wszystko. Sięgają po nią giganci rynku elektroniki i motoryzacji jak Panasonic, Nintendo, Sony czy Honda. Japońskie i zagraniczne firmy z branży spożywczej i kosmetycznej ( Coca-cola, Suntory, Dove). Swój patent na postać gejszy mają również producenci karmy dla psów. W trakcie wykładu przyjrzymy się jak wykorzystywany jest wizerunek gejszy oraz czy gejsza z reklamy faktycznie jest prawdziwą gejszą czy tylko przebraną aktorką.

14:00 Co to za anime? (Tomasz)
Znany i lubiany konkurs grupowy, polegający na rozpoznaniu serii tylko po jednym kadrze. Dobierz starannie drużynę i ćwicz refleks, bo konkurencja nigdy nie śpi!

16:00 Od demonów wojny do seksownych bishonenów, czyli zjednoczyciele Japonii w popkulturze (Shinobu – IBiDW UJ)
Czy gra, w której flirtowałoby się z Janem III Sobieskim odniosłaby sukces? Albo serial, w którym Kazimierz Wielki byłby cycatą blondynką? Trudno stwierdzić, ale jedno jest pewne – byłoby to szokujące doświadczenie. Jednak Japończycy nie mają oporów przed takimi zabiegami i co chwilę pojawia się w anime jakaś historyczna postać, często w dość kontrowersyjnej odsłonie. Szczególną inspirację dla japońskich twórców popkultury stanowią Oda Naobunaga, Toyotomi Hideyoshi i Tokugawa Ieyasu, czyli trzej wielcy zjednoczyciele Kraju Wschodzącego Słońca. Jeśli chcecie doświadczyć tego jak daleko mogą się posunąć Japończycy w kwestii swoich bohaterów narodowych to serdecznie zapraszam!

17:00 Jak w digital – o tabletach, programach i jak żyć. (GreyCat)
Chcesz zacząć rysować przy pomocy tabletu graficznego, ale nie do końca rozumiesz to co piszą w internecie i wolisz posłuchać na żywo z czym to się je? Zapraszam, opowiem Ci o swoich przygodach z tabletami, przez jakie programy graficzne przebrnęłam i odpowiem na zadane przez was pytania.

18:00 Chińskie sztuki walki w filmach – wybrani bohaterowie (Mgr Ewa Ciembroniewicz – IBiDW UJ)
Nie ma wątpliwości, że na współczesnym rozumieniu dalekowschodnich sztuk walki zaważył proces komercjalizacji. Na każdym kroku widzimy ich skomercjalizowane przejawy m.in. w filmach, reklamach, teledyskach. Kultura zachodnia z wielką chęcią przyjmuje je i wchłania na stałe, co wzbogaca kulturę popularną. Sztuki walki stały się atrakcyjnym towarem, który nas fascynuje, często też pobudza nasze dalsze zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu. Głównym celem tej prelekcji będzie omówienie filmowych postaci bohaterów posługującymi się umiejętnościami chińskich sztuk walki. Przyjrzymy się, jak kreowany jest wizerunek tychże sztuk walki w wielkich produkcjach filmowych. Czy możliwe jest dostrzeżenie duchowości kultur wojennych Azji, a może rzeczywista duchowość niesiona przez sztuki walki jest zniekształcona, prawie niedostrzegalna, przez co nie jesteśmy w stanie zrozumieć ich prawdziwy sens.

19:00 Do ojca po grosz, do matki po koszulę – zmiany w koncepcji japońskiej rodziny od lat 70. XX wieku (Shinobu – IBiDW UJ )
Temat małżeństw, rodziny i dzietności stał się ostatnio bardzo popularny. Wiele krajów boryka się z problemem niskiej dzietności, a głowy państw zastanawiają się jak temu zaradzić. Jednak w najgorszej sytuacji jest… Japonia! Eksperci przewidują, że do 2060 roku może być już tylko 86 milionów Japończyków. Co sprawia, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni coraz później zakładają rodziny? Dlaczego młodzi ludzie nie chcą nawet szukać swojej „drugiej połówki”? Aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania – serdecznie zapraszam!

20:00 Siatkarscy Idioci, czyli Haikyuu na bogato! (Risa)
Sympatyczni bohaterowie, pełne wrażeń mecze i ogromna dawka humoru- Haikyuu stanowi to, co każda seria sportowa powinna w sobie zawierać. Podczas naszego spotkania omówimy m.in.: Kim jest Mały Gigant? Kto okaże się najlepszą drużyną siatkarską w Japonii? Czy można rozegrać mecz siatkówki w teatrze? Czy Hinata w końcu urośnie? W oczekiwaniu na zbliżający się 4 sezon wspomnijmy jeszcze raz ich wszystkie wzloty, upadki i wpadki

22:00 Jak umiera się w Japonii – czyli to, co związane ze świętem zmarłych i ceremoniami pogrzebowymi (Aoi, Sora – IBiDW UJ)
Wiesz, że nie wypada zakładać kimona prawą krawędzią na wierzch i że nie wolno podawać jedzenia z pałeczek do pałeczek, ale nie wiesz dlaczego na ten widok Japończycy myślą tylko o jednym? Śmierć jest także częścią życia, a to, jak podchodzi się do niej w Japonii nieco różni się od tego, co znamy, ale dlaczego Święto Zmarłych jest Festiwalem Lampionów i co wypada powiedzieć zmarłemu w pierwszych chwilach od jego śmierci? Spieszymy z odpowiedziami.

23:00 Warsztaty AMV dla początkujących (Shinneru)
Zafascynowało Cię AMV? Chciałbyś stworzyć własne, ale nie wiesz od czego zacząć? W takim razie zapraszam na moje warsztaty, gdzie zwięźle i na temat pomogę ci zacząć przygodę z AMV, pokażę jak po kolei wygląda proces tworzenia i przekażę wiele porad, dzięki którym o wiele łatwiej przyjdzie ci wdrożenie twojego pierwsze pomysłu w życie!

Niedziela:

00:00 Avengers! Assemble. Wiedzówka z Marvel Cinematic Universe (Lokane, Sebolek)
Zastanawiałeś się kiedyś ile punktów miał Nick Furry, podczas testów wstępnych do S.H.I.E.L.D.? My też nie, nie wiemy nawet czy takowe były. Ale wiemy, ile punktów można zdobyć, podczas naszej wiedzówki z Marvela! Jeżeli czujesz, że byłbyś w stanie rozgromić wszystkich innych uczestników niczym Mjölnir Thora, podstępnie ich podejść i zgarnąć całą wygraną niczym Loki lub zwyczajnie jesteś geniuszem tak samo jak Iron Man, ta konwentowa atrakcja jest idealna dla Ciebie! Przyjdź i sprawdź swoją siłę! Kto wie, może wpadną do nas sami superbohaterzy?

02:00 Ciekawy Tytuł (Duo)
Panel z myślą o wszystkich fanach którzy znają jakiś fajny ciekawy tytułale z jakiegoś powodu nie trafił on do mediów masowych. Jeśli uważacie że manga lub anime które oglądaliście zasługuje na większy rozgłos to właśnie miejsce dla was! Zapraszam do dyskusji!

08:00 Meido Cafe w Japonii – rozrywka dla dorosłych, czy dla każdego? (Tomo)
Na pewno słyszeliście o tych legendarnych japońskich meido cafe, czyli kawiarenkach z obsługą ubraną w stroje francuskich pokojówek. Zastanawiacie się, o co w tym właściwie chodzi? Czy jest to jakiś podejrzany biznes, a klienci to sami otaku i single? A może sami byście chcieli się tam wybrać? O biznesie meido i pracy meido „od kuchni” opowie Wam Tomo, która sama miała okazję tam pracować, a obecnie pisze pracę dyplomową na ten temat.

10:00 Od dręczyciela do bohatera – Character Development w Popkulturze (Jora)
Nie od dziś wiadomo, że kochamy Niegrzecznych Chłopców. A kogo kochamy bardziej? Wiadomo! Niegrzecznych Chłopców, którzy przeszli przemianę i zostali Dobrymi Chłopcami! Dlaczego transformacja antagonisty w bohatera pozytywnego jest tak fascynująca? Kiedy działa, a kiedy wywołuje u nas zdziwione uniesienie brwi? Wpadnij na panel i dorzuć kilku bohaterów (i kilka bohaterek!) do mojej Top Listy najlepszych moralnych transformacji. Oprócz animców wspomnę też o kilku fajnych kreskówkach. I może paru filmach. Druga godzina panelu będzie poświęcona warsztatom tworzenia postaci, na które również serdecznie zapraszam!

12:00 Przegląd Świąt Japońskich (Tomo)
W Japonii w ciągu roku odbywa się wiele różnych świąt, Część z nich wywodzi się z religii, częśc z historii, a część została po prostu skopiowana z zagranicy. Zapraszam na przegląd, w którym po krótce postaram się je przedstawić.

Praga B

Piątek:

18:00 Sezon wiosna 2019 (Tomasz i Jasiek)
Panel poświęcony dobiegającemu końca sezonowi anime wiosna 2019. Co warto było podnieść, a o czym lepiej szybko zapomnieć? Co ciekawego przegapiliście przy przeglądaniu chartów i wybieraniu sobie sezonówek? Jak spisały się długo wyczekiwane kontynuacje? Zapraszamy aby podyskutować na te, jak i wiele innych kwestii.

20:00 Wielki turniej muzyki z anime (Tomasz)
Po jednej nutce? Po chińsku? Od tyłu? W wersji jazzowej? Skrzypcowej? A może zanucone przez tego gościa z ostatniego rzędu, który nawet nie bierze udziału w tym konkursie? Jeśli uważasz, że Twoja wiedza muzyczna podoła każdemu z tych zadań, serdecznie zapraszamy na konkurs dla prawdziwych ekspertów w dziedzinie openingów i endingów.

22:00 Czy anime może być straszne? (Tlen)
Dynie są pomarańczowe, noc ciemna, lemingi posłuszne, a anime to medium rysunkowe. Nic dziwnego, że trudno skojarzyć bajki ze strachem jako takim, bo niby jak rysunek ma wzbudzić nasz niepokój? Nie jest to jednak rzecz niemożliwa i o tym porozmawiamy sobie na tym panelu.

23:00 Konkurs seiyuu (Jasiek i Baryka)
Aktorzy głosowi to integralna część niemal każdego anime, jednak mnóstwo ludzi poświęca im znikomą uwagę. Jeśli jednak Ty nie należysz do tych osób – głos swoich ulubionych seiyuu poznasz nawet po cichym jęknięciu, a ich prawdziwy wygląd, znajomość ról czy wiedza ogólna o nich nie są Ci obce – koniecznie powinieneś spróbować swoich sił w tym konkursie.

Sobota:

01:00 Czy licealistka może pokochać niedźwiedzia? Panel o Kunihiko Ikuharze (Kuc)
Kunihiko Ikuhara to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych twórców w historii anime. Reżyser takich klasyków jak Shoujo Kakumei Utena czy Sailor Moon, jego wpływy widać w wielu powstających obecnie dziełach. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym twórcy to serdecznie zapraszam na prelekcję.

02:00 Tak to leciało! (Tlen i Randomizer)
Każdy zna takie openingi, od śpiewania których nie może się powstrzymać. Jeśli sam należysz do takich osób, spróbuj sił w naszej zabawie – jest robiona właśnie dla takich jak ty!

08:00 Błyskawiczne formy animacyjne (Futon)
Świetna animacja i reżyseria to nie tylko anime. Masa znanych twórców zajmuje się dużo, dużo mniejszymi projektami gdzie możemy podziwiać ich pracę: openingi do gier, muzyczne teledyski a nawet projekty uniwersyteckie. Zapraszam na panel, na któym przedstawione animacje nie będą przekraczać 5 minut.

10:00 Mangowe perełki (Kasztanowy Ryż)
Wbrew pozorom typowy fan anime nie musi być koniecznie fanem mangi. Poczytać owszem, ale wgłębić się w temat – to już jest problem. Na panelu przedstawię tytuły warte uwagi, a w fandomie raczej mniej – bądź wcale – znane.

12:00 Animatorzy o niezwykłym stylu (Futon)
Każdy animator ma swój styl, niestety często poprawki i korekty w anime mają za zadanie zakryć tą wyjątkowość. Są jednak ludzie, których sposób rysowania/animowania jest tak specyficzny i ciężki do obrobienia, że po zobaczeniu ich dzieł raz, nie da się ich potem nie rozpoznać na pierwszy rzut oka!

13:00 Niezbędnik Mangowca (Kuc)
Na tym panelu opowiem o rzeczach, z których warto korzystać oglądając anime. Strony, na których można znaleźć źródła obrazków, miejsca gdzie sprawdzisz kiedy wychodzi anime, na które czekasz czy portale, z których korzystają twórcy twoich ulubionych serii i wiele innych rzeczy.

14:00 Moda w mandze (Eljon)
Hej, Polaku! Tak, ty, do ciebie mówię. Stań przed lustrem. Spójrz na siebie. Widzisz to? Nuda. Wyglądasz najnudniej na świecie, a tak prezentujesz się ty, twoi znajomi, cała twoja miejscowość. To może ja ci pokażę, że można inaczej? Wpadnij na panel, gdzie na podstawie mang opiszę dlaczego Japonia jest lata przed nami, jeśli chodzi o ubieranie się i ogólnie pojętą stylówę. A potem dawaj do Uniqlo.

15:00 Zacznij czytać mangi! (Kasztanowy Ryż)
Chcesz wejść w magiczny świat japońskich komiksów, ale nie wiesz jak to, do diaska, ugryźć? A może chcesz wkręcić znajomego w mangę, ale nie masz pojęcia, który tytuł będzie dobry dla nowicjusza? Zapraszam na panel, gdzie wszystko po kolei postaram się wytłumaczyć. Wliczając „a w którą stronę się to czyta?”.

16:00 Okamoto Lynn – najlepszy mangaka czy najlepszy mangaka? (Kasztanowy Ryż)
Zapraszam na niesamowitą podróż w prawie nieznane, w odmęty szaleństwa, szoku i najprymitywniejszych emocji. Oprowadzę was, niczym Wergiliusz, po mentalnym piekle, w które wprowadzają tytuły Najwspanialszego Mistrza, autora fenomenalnych serii japońskiej sztuki komiksu, niepokonanego w swoim fachu Okamoto Lynna! Przyszykujcie wygodne siedzenia, pasy, oraz – co najważniejsze – tabletki na ból głowy. Tego jeszcze nie widzieliście!

17:00 Anime Jojo’s Bizarre Adventure – jak i dzięki komu powstało (Futon)
Przy tak specyficznej mandze jak Jojo, w której kolory i anatomia nie mają znaczenia, stworzenie wiernej i pomysłowej adatacji nie jest łatwym zadaniem. A jednak udało się to, a w anime stylu nie brakuje! Kto stoi za tym, że każda kolejna animowana część jest inna i na swój sposób lepsza? Który z reżyserów był najlepszy i co mu zawdzięczamy? Zapraszam na panel o stronie technicznej Jojo’s Bizarre Adventure.

19:00 Co to za anime? – wersja dla początkujących (Kuc)
Chodzisz czasami na konkursy i zawsze denerwuje cię, że nie możesz nic wygrać, bo ta wstrętna drużyna z pierwszego rzędu przejmuje wszystko zanim zdążysz zobaczyć pytanie przy okazji żartując z prowadzącym jak słaby jest poziom uczestników? Nigdy nie ciągnęło cię do konkursów, bo wydawało ci się, że sobie nie poradzisz? A może jesteś pierwszy raz na konwencie i chciałbyś spróbować jak to jest pozgadywać z jakiego anime jest dany screen? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś „Tak”, to serdecznie zapraszam na przyjazną początkującym wersję klasycznego konkursu rozpoznawania anime po obrazku.

21:00 Wieczór filmowy mangowca (Tlen)
Świat anime jest wręcz zdominowany przez seriale. Tu dwanaście odcinków, tu dwadzieścia cztery, może pięćdziesiąt, o tasiemcach szkoda gadać! Skąd wziąć na to wszystko czas? Z siłą i ochotą też bywa różnie. Czasem tak się zdarza, że człowiek wolałby usiąść i w jeden wieczór wchłonąć jedną, konkretną historię. Całkiem oczywistym wyborem w tym momencie wydaje się sięgnięcie po jakiś film. Pytanie jaki? Czy w świecie pełnego metrażu anime istnieje w ogóle coś innego niż Shinkai i Miyazaki? Ależ oczywiście! Oto panel wypełniony propozycjami na niejeden wieczór filmowy mangowca.

23:00 2019 rokiem… openingów i endingów oraz ich twórców? (Futon)
Jesteśmy w połowie roku i jak nigdy wcześniej mamy niesamowitą liczbę świetnych twórców maczajądych swoje palce w openingach bądź endingach. Zapraszam na przegląd najlepszych czołówek tego roku, gdzie opowiem również o tym kto za nimi stoi.

Niedziela:

01:00 Tokusatsu – herosi, transformacje i efekty specjalne (Kori)
Oglądałeś w dzieciństwie Power Rangers, może obejrzałeś SSSS.Gridman lub Ultramana od Netflixa? A może jesteś tą jedną osobą z grona znajomych, która naprawdę ogląda tokusatsu? Przyjdź na ten panel i dowiedz się czegoś więcej na temat Tokusatsu!

03:00 Konkurs insert songów (Jasiek i Randomizer)
Konkurs dla entuzjastów muzyki w anime. Jeśli zawsze zwracałeś szczególną uwagę na piosenki piosenki w środku odcinka, a utwory wykonywane przez postaci z bajek nie są Ci obce, to najwyższy czas, aby spróbować swoich sił w konkursie insert songów

08:00 Czasowe podróże, małe i duże (Kori)
Kosmici, esperzy, podróżnicy w czasie… kto nie chciałby ich poznać? Na tym panelu pojawią się akurat Ci ostatni, więc nie martwcie się, jeśli pierwsze spotkanie z nimi nie będzie zbytnio udane. Zawsze możecie przenieść się pomiędzy wymiarami albo skoczyć do przeszłości, aby je przeżyć drugi, trzeci albo nawet jedenasty raz. Oczywiście o ile taki będzie wybór bramy.

09:00 Evangelion w mediach innych niż anime (Tlen)
Neon Genesis Evangelion jest tytułem, który zapewne większość osób kojarzy. Kultowe anime o pogrążonych w depresji nastolatkach walczących przy użyciu wielkich robotów. Ludzie do dzisiaj kłócą się czy to była dobra bajka, a normalni ludzie zaczynają się już nudzić puszczanym na każdym karaoke openingiem. Problem polega na tym, że większość osób ma świadomość jedynie o istnieniu serii TV, no i może słyszała o jakiś tam filmach. Tymczasem Evangelion jest marką, która tak zawojowała sercami Japończyków, że seria doczekała się własnych mang, gier, figurek, markowych ubrań, a nawet pociągów. Pytanie brzmi: co w tym tłoku faktycznie jest warte uwagi? Zaskoczy, zaciekawi, dostarczy rozrywki. Tym zajmiemy się na tej atrakcji.

10:00 Architektura Japonii dawniej i dziś (Zamian)
Od drewna i słomy do stali i szkła. Historia japońskiej architektury i urbanistyki.

11:00 Co to za chłopiec? (Kori)
Jesteś w stanie zapamiętać i wymienić wszystkie swoje sezonowe crushe, jak i wieloletnich mężów? Wpadnij koniecznie na konkurs rozpoznawania postaci męskich – słodcy chłopcy, umięśnieni przystojniacy i cała masa innych animowanych bishounenów czeka!

13:00 Nawiązania – złap je wszystkie! (Tomasz)
Konkurs dla tych, którzy łatwo dostrzegają w anime inspiracje innymi seriami i naturalnym jest dla nich wyłapywanie cameo czy easter eggów. Cała zabawa bynajmniej nie polega na rozpoznaniu anime z obrazka, lecz na skojarzeniu, do czego jego twórcy chcieli nawiązać.

14:00 Konwenty pod lupą (luźna pogadanka) (Tomasz)
Jeśli nie macie co robić na koniec konwentu to serdecznie zapraszam na luźny panel dyskusyjny, podczas którego spojrzę na obecnie istniejące konwenty z perspektywy uczestnika, osoby medialnej, twórcy atrakcji, wystawcy oraz organizatora. Członkowie każdej z tych grup również są mile widziani do podzielenia się swoimi opiniami na temat tego jak różne konwety wypadają w tych dziedzinach.

Budapeszt A

Piątek

18:00 Hideo Kojima – czy to koniec czy początek, każda gra jest ostatnia tego reżysera (Gol_Galad)
Nasz wielki i lubiany reżyser Hideo Kojima znów atakuje po latach Śmiercionośnym Osiadem Na Mieliźnie prowadzając wszystkich w osłupienie. Ale… Dlaczego tak czekamy? Gigantyczne ilości teorii spiskowych? Czym była jego ponad 30-letnia kariera w branży gier? Gdzie jest rozdział trzeci? Dlaczego nienawidzimy Konami? Did you rike it? I’M BACK!

20:00 Nietypowa wiedzówka z łyżwiarstwa oraz Yuri on Ice (Jora)
Chciałbyś wziąć udział w wiedzówce, ale męczy cię czekanie, aż dziesięciu pozostałych uczestników odpowie na pytanie? Nie tym razem! Weź udział w nietypowych zawodach z wieloma konkurencjami! Żeby zwyciężyć, będziesz potrzebował nie tylko znajomości odcinków i bohaterów, ale też podstawowej wiedzy na temat łyżwiarstwa. Jak każdy zawodnik będziesz musiał zdecydować, kiedy „grać bezpiecznie”, a kiedy podjąć ryzyko. A podczas ostatniego zadania czeka cię prawdziwy sprawdzian kreatywności! Zapraszamy wszystkich fanów Yuri on Ice zarówno do uczestnictwa jak i kibicowania!

22:00 Hejt vs krytyka. Gdzie jest granica? (Akaitori)
Sztuka. Pisarstwo, malarstwo, szkice, śpiew. Jeśli tworzysz, musisz się liczyć z tym, że całego świata nie zadowolisz i zawsze, ale to zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że mu się to nie podoba. Czasem wiesz, że to kulturalna krytyka, czasem wiesz, że to po prostu hejt. A czasem siedzisz i nie wiesz. Sam czasem komentujesz, chcesz komuś pomóc, piszesz mu, że powinien używać przecinków, albo lepiej by wyglądało, gdyby używał bardziej żywych kolorów w tej scenie, albo za nisko śpiewa w jakimś momencie. A jakiś czas później dowiadujesz się, że jesteś hejterem i ludzie wylewają na ciebie wiadro pomyj. Jak znaleźć granicę?

23:00 Krótko o shortach (Tomasz i Randomizer)
Brakuje Ci czasu na oglądanie anime? Masz wolną chwilę? A może szukasz serii, którą skończysz w jeden wieczór? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś tak, zapraszam na mój panel. Zaprezentuję na nim godne uwagi serie, których odcinki nie trwają dłużej niż kwadrans.

Sobota:

00:00 Mangi dla prawdziwych mężczyzn (Vries)
Tytuł jest troszkę mylący, bo prawdziwych mężczyzn podobno nie ma już od czasów uwiądu kina akcji poprzedniego wieku. Zatem czego można się spodziewać po panelu? Przedstawię zbiór japońskich komiksów kierowany dla grupy demograficznej shounen i seinen, czyli teoretycznie dla płci męskiej o różnym wieku. Żeby było zabawniej postaram się skupić na komiksach niewydanych w Polsce i nie posiadających ekranizacji w postaci anime.

02:00 Marketing w przemyśle związanym z Anime (Vries)
Anime jak wszystko inne jest przemysłem i jak każda jego gałąź potrzebuje marketingu. Marketing anime to nie tylko zestaw sztuczek, które mają wyłudzić od nas kasę na zakup niepotrzebnych cycatych figurek, ale zestaw działań związanych ze sprzedażą, kierowaniem produktu, promocją i innych, które pozawalają pozyskiwanie pieniędzy na tworzenie nowych produkcji. Na prelekcji postaram się zatem przedstawić różne aspekty marketingu związanego z naszym hobby.

08:00 Gusta i guściki (Shinneru)
Mówią, że o gustach się nie dyskutuje, ale wtedy nie mielibyśmy o czym rozmawiać! Zapraszam na panel dyskusyjny, gdzie porozmawiamy o różnych gustach, bardziej i mniej znanych tematykach anime i dlaczego słabsze serie potrafią zebrać dobre oceny, a te lepsze nie są doceniane. Dodatkowo porozmawiamy o tym, jak spojrzeć na oceny innych i jak nie zawyżać/zaniżać oceny danej serii.

09:00 Hypnosis Microphone (Nashi)
W świecie rządzonym przez kobiety, gdzie została zakazana jakakolwiek broń, płeć piękna buduje swoją dominację przez nic innego jak mikrofony, które stają się niemal zabójcze przez skierowane do nich słowa w postaci rapu. Chcąc walczyć o swoje terytorium mężczyźni są zmuszeni do walk na rapsy, które są dostarczone na najwyższym poziomie nie tylko przez wyselekcjonowany wachlarz japońskich aktorów głosowych, ale współpracujących z nimi aktywnych zawodowo raperów. Jeśli choć trochę zainteresował cię ledwie zarys fabuły serii Hypnosis Microphone – wpadaj na panel.

10:00 Śpiewające słodziaki – o fenomenie gier rytmicznych (Yukina)
Słyszałeś o IDOLiSH7? Umiesz rozwinąć skrót UtaPri? Może wiesz, czym jest TsukiPara? Lub uważasz, że nie umiesz grać w gry rytmiczne? Jeśli potrafisz odpowiedzieć twierdząco na choć jedno z tych pytań, to ta prelekcja jest jest dla ciebie. Wytłumaczę, czym jest live, sesje lub sety. Dowiesz się jak łatwo i bezproblemowo poradzić sobie z nimi.

11:00 Nowe Kawaii – hit czy kit? (Sataniel)
Zapowiadano historyczny pierwszy numer, najlepszy magazyn mangowy, powrót legendy i wiele innych rzeczy. W mangonecie trochę zawirowało, było trochę kłótni, trochę banów. Teraz gdy kurz opadł i wyszło kilka numerów, warto podsumować jak nowe Kawaii wypadło i samo w sobie i w porównaniu do swej poprzedniej iteracji.

12:00 Scenka solo – jak to ugryźć? (Król)
Marzysz o scence solo ale nie wiesz od czego zacząć? Boisz się że zamiast być gwiazdą sceny dasz plame? Co zrobić by widzowie oraz jury zwrócili na ciebie uwage a także zapamiętali cię na scenie? Zapraszam na panel dotyczący przygotowania scenki solowej. Przedstawie ci rzeczy na które warto zwrócić uwage oraz sposoby, jakimi można uzyskać zainteresowanie widzów.

14:00 How It’s Made: Anime (Iwar)
Wpadnij jeżeli interesuje cię animacja lub krok po kroku proces powstawania anime. Od konceptu i logistyki przez cały proces i techniki animacji do fotografii i post produkcji, dowiedz się skąd anime bierze swój oryginalny wygląd i kreskę, poznaj powszechnie używane oprogramowanie i techniki używane w japońskich produkcjach i cały profesjonalny workflow w łatwo przyswajalnej pigułce.

16:00 Idolki: z całego serca (Marcin Mrzygłocki)
Jednym z marzeń dziewczynek w Japonii jest obecnie zostanie idolką. Czym są zatem idolki, gdzie je można znaleźć i czy jest łatwo zostać jedną z nich. Jaką rolę odgrywają radość, optymizm, młodość i rozmowa w życiu idolek.

17:00 Wietnam – historia ciekawsza niż myślisz (Vanadiss)
Nad Morzem Południowochińskim jest pewien kraj, który dziś słynie z produkcji butów Nike i podzespołów komputerowych, poza tym swojej światowej sławy kuchni, w tym sajgonek, oraz chociażby… Imigrantów, których nie brak również w Polsce. Pytając przeciętnego człowieka o historię Socjalistycznej Republiki Wietnamu na pewno usłyszymy o serii konfliktów, które miały miejsce w ubiegłym wieku. Zapach napalmu o poranku i wietnamscy farmerzy walczący w dżunglach z amerykańskimi Marines to zdecydowanie jedne z pierwszych skojarzeń, ale czy powinny być jedynymi? Czemu tak rzadko mówi się o samej przyczynie wojen indochińskich? Dlaczego ten region został w ogóle skolonizowany przez Francuzów? Wietnam ma za sobą tysiące lat historii, jego państwowość sięga nawet czasów przedchrystusowych i podobnie jak Polska miał swój własny „okres zaborów”. Miał też lata świetności i wydarzenia, które nieodwracalnie zmieniły sytuację w regionie. Chcesz posłuchać o jedenastu konfliktach z Tajlandią? O wietnamskiej Joannie D’Arc? O szalonej dynastii, która doprowadziła kraj do upadku? O setkach lat chińskiej kontroli? O zapartym oporze stawianym Mongołom? A może o półtorawiecznej wojnie domowej? Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedź brzmi „tak”, to ta prelekcja o jednym z najważniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej jest właśnie dla Ciebie.

19:00 Kuźnia Bishów czy Cytadela Mieczy? – cała prawda o Touken Ranbu (Stokrot i Ayakashisama)
Miecz, jaki jest, każdy widzi – a może wcale nie? Co począć, jeśli Twój miecz okaże się bishem? Więcej: co jeśli masz do dyspozycji całą zbrojownię bishów? Czy tu na pewno idzie tylko o walkę z Armią Rewizjonistów, która chce zmienić historię? Podczas naszego panelu obnażamy Miecze… to jest, rzecz jasna, całą prawdę o nich. Zapraszamy!

21:00 LARP: 30 minut (Alchelor)
Budzisz się w ciemnym pokoju. Poza bladym, czerwonym blaskiem, nic nie rozświetla miejsca, w którym się znajdujesz. Szybko okazuje się, że nie jesteś sam, a czerwona poświata to licznik, który zaczął właśnie odliczać 30 minut. Czy zdołasz się wydostać zanim odliczanie się zakończy? I co czeka za drzwiami? I przede wszystkim, jak do cholery się tutaj znalazłeś?

Niedziela:

01:00 Gintama to życie, Gintama to miłość (Kamisa)
Porozmawiajmy przez chwilę o serii autorstwa pewnego Goryla, który od paru lat bezskutecznie próbuje ją zakończyć. Porozmawiajmy o jej beznadziejnych bohaterach i równie beznadziejnych fanach. Porozmawiajmy o Gintamie.

08:00 Otaku do ataku! Obraz fana w mandze i anime (Tofik)
Co jest lepszym wabikiem na fana niż komiks o… nim samym? Zapraszam serdecznie na małą podróż przez świat japońskich komiksów i animacji w poszukiwaniu naszych fikcyjnych alter ego. Jeśli interesuje Cię, kim tak naprawdę jest otaku, jak widzą ich japońscy twórcy, czym różni się fan japoński od europejskiego, a także poznać kilka(naście) różnych postaci z tej grupy, to na pewno znajdziesz coś dla siebie

10:00 Memory Quiz (Ayakashisama)
W tym konkursie nie potrzebujesz żadnej wiedzy z anime. Jedynie przydatna będzie dobra pamięć? Masz ją? Jesteś w stanie popisać się spostrzegawczością i bystrością umysłu? Jeśli tak, to przyjdź i przekonaj się, ile szczegółów jesteś w stanie zapamiętać z zaprezentowanego materiału filmowego.

12:00 Idolki ery Heisei (Marcin Mrzygłocki)
W tym roku nastąpiło ważne wydarzenie w japońskiej historii: koniec ery. Skłania to do podsumowań, zatem podejmę się wyjaśnienia ewolucji idolek względem tego, czym były w okresie Showa, które grupy czy dziewczyny były najpopularniejsze w ciągu tych trzech dekad – oraz jak zmienił się wpływ idolek na kulturę japońską.

14:00 Przedstawienie Studia Anime : P.A.Works (SebastianOrf3)
Rynek anime składa się z wielu studiów robiących animacje np. KyoAni czy Madhouse. Na tym panelu chce przedstawić pewne studio odpowiedzialne za produkcję głównie z gatunku obyczajowe/dramat, m.in. Nagi no Asukara, Angel Beats, Hanasaku Iroha, Shirobako i wiele innych. Na panelu omówię serie stworzone przez to studio, czym się wyróżnia od innych firm oraz odpowiem na pytanie, czy studio anime znajdujące się 300 kilometrów od Tokyo da radę funkcjonować.

Lwów A

Piątek:

18:00 Czy WoW w końcu umarł? (Ludek)
Źle się dzieje w świecie WojnoRzemiosła. Największe MMORPG w końcu umarło, po raz piąty z rzędu! Czy aby jednak na pewno? Zapraszam na dyskusję o obecnym stanie WoW-a zakraszoną prostym chwytem marketingowym jakim jest Classic.

19:00 Wojna ciągle trwa – o stosunkach dyplomatycznych między Rosją a Japonią (Ludek)
Dwa kraje na wschód od nas, od lat skłócone o kilka kamieni gdzieś hen daleko na morzu. Jak do tego doszło? Czy Mateczka Rosja faktycznie tak bardzo nie lubi się z Krajem Kwitnącej Wiśni? Zapraszam na panel o historii stosunków dyplomatycznych między Rosją, a Japonią.

20:00 Historia Anime w Polsce (Mike)
Pszczółka Maja, Generał Daimos, Kapitan Jastrząb to anime, które były emitowane w Polsce pod koniec XX wieku. Jeśli jesteś zainteresowany seriami emitowanymi w Polsce lub chciałbyś przypomnieć sobie stare czasy, to zapraszam na prelekcję. Dowiesz się na niej jakie serie były emitowane przez telewizję zarówno publiczną jak i komercyjną w latach 1980-2010.

22:00 Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle? (CELL767)
Ponoć, żyjemy w najlepszych growym okresie. Niby wychodzi teraz więcej gier niż kiedykolwiek. No po prostu nigdy nie było tak dobrze, a więc czemu jest tak źle?

23:00 „Gdzieś już to widziałem…”, czyli nawiązania w Hyperdimension Neptunia (Nep)
Hyperdimension Neptunia to seria gier, która dość szybko szybko zaskarbiła sobie przychylność wielu graczy. W jaki sposób? Otóż niemalże wszystko, co możemy spotkać w grze, jest zapożyczone z różnorakich gier, mang, anime, postaci oraz nawet wielkich korporacji i wytwórni. Od nazwy subtelnych nazw questów, przez przeciwników i kończąc na głównych postaciach oraz świecie przedstawionym.

Sobota:

00:00 Kiedyś to było (CELL767)
Ostatnimi laty często słyszy się narzekania na poziom konwentów w naszym kraju. Mówi się wręcz, że kiedyś to były konwenty a teraz to już nie ma konwentów. Czy słusznie? Czy faktycznie kiedyś to było a teraz nic nie ma?

02:00 Nintendo Switch – czy już warto (Ludek)
Ten śmieszny tablet z doczepianymi padami ma już dwa lata. Czy kupno Switcha w 2019 się opłaca? Po co to komu, co z tym zrobić i w co można na tym grać? Zapraszam na panel analizujący sens posiadania najnowszej konsoli Nintendo.

03:00 Kiedy absolutnie generyczny setting jest najlepszy, czyli o nieumięjetności japońców w zachodnią historię (Scoota)
Zazwyczaj więcej znaczy lepiej, jednak są wyjątki od tej reguły. Chciałbym tutaj zaprezentować, że w przypadku kiedy nasza wiedza historyczna w danym temacie jest pobieżna, to lepiej nie bawić się w kombinowanie, a raczej zaufać sprawdzonym i oklepanym wzorcom, zdecydowanie mniej kreatywnie, acz w ostatecznym rozrachunku lepiej.

08:00 Organizacja wyjazdu do Japonii (Mike)
Chcesz się wybrać do Japonii, a nie wiesz od czego zacząć? Zapraszam na panel jak zorganizować i przygotować się do podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni.  

09:00 Muzyczne anime (Staszek)
Na fali popularności Carol & Tuesday wiele osób, w tym może i Ty, szukają innych bajek które są „podobne”, opowiadają o muzyce. Na tym panelu przedstawie wam jedne z ciekawszych serii właśnie w tej tematyce.

10:00 JoJo’s Bizzare Adventure – panel (Ludek)
Chciałeś rozpocząć Niesamowitą Przygodę z jedną z najbardziej cenionych przez japończyków mang jednak nie wiesz od czego zacząć? Boisz się zagubienia pod zalewem partów, tomów, rozdziałów i historii podobocznych, jednocześnie chcesz wiedzeć co jest tak pociągającego w JoJo i dlaczego każda współczesna seria kopiuje coś z dzieła Hirohiko Arakiego? Zapraszam na panel gdzie w przyjazny sposób dowiesz się o czym jest oraz jak i dlaczego powinieneś zacząć czytać JoJo’s Bizarre Adventure!

12:00 Visual novels (Quintasan)
Ściany tekstu połączone z ilustracjami przy akompaniamencie muzyki czynią z visual novelek bardzo niezwykłe w dzisiejszych czasach medium. Niezależnie od tego czy swoją przygodę VN-kami zaczynasz czy jesteś już starym wyjadaczem – przyjdź na panel bo zawsze jest o czym dyskutować. Dodatkowo w programie: porno na Steamie, zaawansowana nekromacja, projekty o których nikt nie widział oraz dywagacje na temat tego czy VN-ki umrą w 2019 czy trochę później.

14:00 Light novels (Quintasan)
Tradycyjnie już zapraszam na przegląd light novelek ukazujących się na rynku japońskim. Niezależnie od Twojego powerlevelu – jeżeli szukasz czegoś do czytania to przyjdź a z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

16:00 Jak przeżyć japońskie konwenty na przykładzie Comiketu i innych (Otoshigami, Zergadis)
Comiket – o tym wydarzeniu większości miłośników mangi i anime wspominać nie trzeba. Kilka dni targów doujinów na których można spotkać znanych ilustratorów, ludzi z branży i dorwać unikalne gadżety. Wielkie wydarzenie wymaga jednak przygotowań i odpowiedniego planowania by dostać dokładnie to czego chcemy. My już przeżyliśmy to szaleństwo i zamierzamy podzielić się wrażeniami, doświadczeniami i zdjęciami. Przede wszystkim postaramy się jednak przekazać jak w takim tłoku przeżyć i jak się przygotować. Poza tym podzielimy się wrażeniami z mniejszych imprez, takich jak Comitia, Comic1 oraz Character1, które mimo mniejszej skali potrafią także być przytłaczające dla nieprzygotowanej osoby. 

19:00 Sezon anime lato 2019 – oczekiwania i spekulacje (Shippo)
Kolejny sezon, kolejne nadzieje i – najpewniej – kolejne rozczarowania. Zapraszam na przegląd serii, z którymi będziemy mieć do czynienia od lipca 2019.

21:00 Uzależnienia od hazardu przez pryzmat małych dziewczynek (Shippo)
Każde uzależnienie to poważna sprawa, jednak niektóre z nich są traktowane nieco inaczej. Na tym panelu przyjrzymy się fenomenowi japońskich gacha game’ów – w jaki sposób potrafią wyciągać od ludzi pieniądze i z jakimi smutnymi konsekwencjami trzeba się zmierzyć, jeśli nasze zainteresowanie zabrnie za daleko.

22:00 Chińskobajkowa twórczość fanowska a prawo autorskie (Scoota)
Czyli o tym jak kształtuje się sytuacja prawna twórczości fanowskiej, biorąc pod uwagę głównie napisy oraz doujinshi. Chociaż bowiem w większości jest z nim niezgodna, to wzajemne interakcje oraz punkty styku  przedstawiają się całkiem interesująco.

23:00 Importowanie rzeczy z Japonii (Quintasan)
Panel dla ludzi którzy zawsze chcieli coś zamówić z Japonii ale nie wiedzieli jak się do tego zabrać. Bonusowo opowiem o tym gdzie szukać rzeczy związanych z mangą i anime gdy większość sklepów internetowych zawodzi oraz gdzie szukać rzeczy będąc już w Japonii

Niedziela:

00:00 Fate/Grand Order (Nep i Quintasan)
Fate/Grand Order, gra mobilna oparta na uniwersum popularnej serii jaką jest Fate, z miesiąca na miesiąc robi się coraz popularniejsza. Chciałbyś dowiedzieć się dlaczego? Potrzebujesz rad odnośnie rozgrywki lub dopiero do planujesz rozpoczęcie swojej przygody? A może po prostu chcesz zasolić prowadzących oraz innych uczestników swoim niesamowitym szczęściem? W takim razie dobrze trafiłeś!

01:00 Azur Lane (Staszek i Miki)
Dziewczynko-statki, tak, to już było. A co jeśli jest gra w której możesz faktycznie grać? Gdzie możesz sterować owymi statkami? Jeśli jesteś zainteresowany Azur Lane, chcesz poznać tajemnice gameplayu, eventów, czemu gra staje się co raz bardziej popularna, zapraszamy na panel.

02:00 Absolutny stan Idolm@stera (Shippo)
Nie ulega wątpliwości, że Idolm@ster to jedna z najbardziej popularnych idolkowych marek w Japonii. Jaki jednak obrała teraz kierunek, i czego możemy się spodziewać od niej w przyszłości? Zapraszam na krótki przegląd ostatnich dokonań idolek.

03:00 Gotowanie japońskiego jedzenia w Polsce (Miki)
Japońska kuchnia to nie tylko sushi i ramen, jest to nieprzebrany ocean smaków, kolorów i połączeń. Jest w niej wszystko czego kubki smakowe mogą potrzebować do szczęścia. Na panelu chciałbym przybliżyć  popularne w Japonii potrawy, które bez problemu można w krótkim czasie przyrządzić w naszym kraju za rozsądne pieniądze.

08:00 Hokkaido oczami gaijina (Miki)
Prawie każdy podróżujący do Japonii ma w swoim planie odwiedzenie najpopularniejszych miast takich jak Tokyo i Kyoto. Mało kto jest jednak w stanie zmieścić w harmonogramie najbardziej położoną na północ wyspę, Hokkaido.  Na panelu chcę pokazać dlaczego warto odwiedzić tą wyspę i jakie są jej najciekawsze atrakcje.

09:00 Nawiązania historyczne w Shoukoku no Altair (Scoota)
Japońska twórczość raczej nie kojarzy się z dobrze przedstawionymi settingami historycznymi, szczególnie jeśli przenoszą one akcje poza świat przypominający Daleki Wchód. W tytułowej serii sprawa ma się nieco inaczej, ze względu na wykształcenie autorki, co pozwoliło stworzyć interesujący świat oparty na tym znanym z rzeczywistości. Zostaną wskazane poszczególne nawiązania pojawiające się w serii. Ponadto zostaną one również wyjaśnione.

10:00 Super Sentai (Mike)
Goranger, Changeman, Lupinranger czy też Power Rangers, to tylko nieliczni bohaterowie w różnokolorowych strojach z gatunku Super Sentai. Obecni są z nami od lat 70-tych ubiegłego wieku. Zapraszam na panel o historii tego podgatunku tokusatsu.

11:00 Legenda Galaktycznych bohaterów (Scoota)
Ginga Eiyuu Densetsu bądź też Legend of the Galactic Heroes to już całkiem wiekowa seria, która osiągnęła w fandomie iście kultowy status. Space opera o wielkim starciu pomiędzy dwoma kosmicznymi mocarstwami jest warta poznania. Z całą pewnością zaważyło na tym wiele czynników. Jednym z nich była interesująca kreacja świata przedstawionego, która też wiele uwagi poświęciła jego historii poprzedzającej opisywane w niej wydarzenia.

12:00 Hipsterska japońska muzyka (Staszek)
Będąc fanem anime trudno nie znać chociażby jednego zespołu muzycznego z Japonii. I jakkolwiek wiele z zespołów wykonujących utwory do bajek jest super to sporo ciekawej japońskiej muzyki umyka nam pod radarem przez brak popularności kapel. Na tym panelu przedstawię kilku moim zdaniem ciekawych, mniej znanych wykonawców z Japonii.

Lwów B

Piątek:

18:00 Screenówka growa (CELL767)
Rozpoznajesz bezproblemowo największe hity ostatnich lat? A może preferujesz tytuły retro? Czy też może gustujesz w niszowych tytułach? Tutaj pojawi się każda z tych opcji i nie tylko, więc serdecznie zapraszam.

20:00 OST-ówka Growa – Smash Edition (Ludek)
Wojna Nieskończoności była największym crossoverem filmowym w historii, aczkolwiek gry miały jeden jeszcze większy! Zapraszam na konkurs rozpoznawania muzyki z gier uwzględnionej w najnowszej odsłonie Super Smash Bros – 286 tytułów – wszyscy tu są.

22:00 Wiedzówka randomowa (Ludek)
Na konkursach w trakcie konwentów mangi i anime możesz spodziewać się pytań o kulturę Japonii. Może tak, może nie. Jeśli nie straszna Ci wiedza zarówno ogólna, jak i specjalistyczna, oraz uważasz, że masz szczęście, przyjdź sprawdzić się w wiedzówce, gdzie możesz dostać pytanie dosłownie o wszystko.

23:00 Europa Universalis – wiedzówka historyczna 1444-1821 (Ludek)
Od podbojów Osmańskich po Kongres Wiedeński i trochę dalej. Jeden rok – jedno pytanie. Zapraszam na ogólną wiedzówkę historyczną z banałów jak i mniej znanych rzeczy z ram czasowych najpopularniejszej Grand Strategy firmy Paradox.

Sobota:

00:00 Fani anime i ich naturalne środowisko (Shippo)
Nie jest żadnym odkryciem, że niektórzy ludzie zachowują się inaczej na konwencie, a inaczej w prawdziwym życiu. Z czego to wynika, i w jaki sposób konwenty wpływają na naszą osobowość? Zapraszam do dyskusji.

02:00 Wiedzówka z Girls und Panzer (Nep)
Dziewczynki oraz czołgi, według wielu szanujących się fascynatów militariów, to obowiązkowa przeprawa. Myślisz, że możesz zaliczyć się do tego grona? A może po prostu chcesz sprawdzić swoją wiedzę? W takim razie dobrze trafiłeś, gdyż tutaj będziesz miał okazję to zrobić, Przyjdź i pokaż innym, że wiesz więcej niż oni!

03:00 Nietypowa wiedzówka gamingowa (CELL767)
Nudzą cię już typowe wiedzówki? Oczekujesz czegoś co przetestuje nie tylko twoją wiedzę ale umiejętność łączenia faktów i abstrakcyjne myślenie? No to zapraszam.

08:00 JoJo’s Bizzare Adventure – wiedzówka (Ludek)
Sądzisz, że wiesz wszystko na temat Niesamowitych Wojaży JoJo? Nie straszne Ci pytania teoretyczne, rozpoznawanie standów czy nawiązań muzycznych? Nie boisz się możliwych niekonwencjonalnych wyzwań? Jeśli odpowiedziałeś 3 razy tak – zapraszam!

10:00 Otóź nie (Staszek)
Możliwość poprawienia kogoś jest super. Jeśli to jest prowadzący konkursu – double the fun! Co jeśli wam powiem ze ten konkurs opiera się na poprawianiu prowadzącego? Jeśli jesteś pewien swojej wiedzy na temat anime bądź logicznego myślenia, zapraszam na konkurs.

12:00 Ostówka (Staszek)
Chińskie bajki to nie tylko openingi i endingi. Częstokroć bardziej pamiętamy serię po świetnej ścieżce dźwiękowej zamiast po piosenkach. Jeśli jesteś jednym z tych który żyłuje OSTy, to jest to konkurs dla Ciebie.

13:00 Tłumaczone OP/ED (Miki)
Jesteś starym bywalcem konkursu openingów i endingów i chciałbyś spróbować czegoś innego? Serdecznie zapraszam na konkurs, w którym trzeba rozpoznać anime po tekście piosenki przetłumaczonym na język polski.

14:00 Animcowa loteria (Mike)
Zapraszam na konkurs w którym liczy się nie tylko wiedza, ale i szczęście. Odpowiadaj na pytania z anime i zbieraj punkty. Uważaj jednak bo można je łatwo stracić. Czy podejmiesz to wyzwanie? 

16:00 Anime w dwóch słowach (Mike)
Zapraszam na konkurs w którym zmierzysz się z innymi uczestnikami chcącymiodgadnąć tytuły anime po zaledwie 2 słowach. 

17:00 Anime Tabu (Miki i Staszek)
Jeśli nie znasz Tabu, to zasada jest prosta – musisz opisać rzecz bez używania słów zakazanych w tym nazwy rzeczy. W tej wersji będziesz musiał to zrobić z serią anime. Pamiętaj – polskie słowa które są w tytule po japońsku też się liczą!

19:00 OPy EDy (Miki i Staszek)
Czym byłby konwent bez najbardziej kultowego konkursu. Zbierz ekpię 3 osobową i zmierz się w rozpoznawaniu openingów i endingów z anime.

21:00 Wielobój sezonowy (Staszek, Miki)
Oglądasz bajki na bieżąco w ilościach dużych? Niestraszne Ci najróżniejsze konkurencja i rywalizacja? W takim razie zapraszam na wielobój sezonowy! Jak zawsze zakres konkursu będzie dotyczył serii z ostatnich czterech sezonów (lato 2018 – wiosna 2019). Konkurs dla drużyn 3-osobowych.

23:00 Retro OP/ED (Mike)
Konkurs rozpoznawania openingów i endingów z anime sprzed 10 lub więcej lat. Razem z członkami zespołu stocz bój z innymi drużynami o tytuł Mistrza Retro Openingów.

Niedziela:

01:00 Screenówka z gier mangowych (CELL767)
Gry i anime często idą ze sobą w parze. Na podstawie anime wyszła cała masa gier ale bywa też tak, że to gra inspiruje do powstania anime. Czy grałeś w nie wszystkie? I co najistotniejsze czy rozpoznasz je bez problemu? Jeśli odpowiedź jest twierdząca to zapraszam.

02:00 Fate/wiedzówka (Quintasan)
Fate/stay night? Fate/zero? Znasz? Dobrze. To może kaleid liner albo hollow ataraxia? Wciąż nadążasz? To do miksu dorzucimy Extra, apocrypha, prototype, Grand Order i powstanie nam wiedzówka wszechczasów. Zapraszam każdego niezależnie od jego powerlevelu!

08:00 Inazuma Eleven (CELL767)
Piłka nożna? Dynamiczna akcja? Supermoce? Setki odcinków? Jeśli taka kombinacja budzi twoje zainteresowanie to zapraszam. Przyjdź i poznaj ten świat gdzie pozornie zwykłe kopanie piłki zabierze cię w podróż przez czas i kosmos.

09:00 Zakrywana animcowa (Otoshigami)
Kolejna już edycja klasycznego konkursu rozpoznawania anime po zakrytym obrazku. Zasady są proste – drużyny po kolei odkrywają kafelki, a gdy któraś zna już odpowiedź dostarcza ją prowadzącemu. Im więcej kafelków nieodkrytych, tym większa ilość punktów. W pytaniach pojawi się dużo świeżych tytułów, ale także nieśmiertelne klasyki.

11:00 Boku no Hero Academia – wiedzówka (CELL767)
Pamiętasz dokładnie wyczyny naszych ulubionych kandydatów na superbohaterów? Życie każdego z nich nie ma przed tobą tajemnic? Notujesz wszystko skrzętnie niczym Deku? No to zapraszam.

12:00 Zakrywana growa (Otoshigami)
Konkurs polegający na rozpoznawaniu gier po zakrytym obrazku. W przeciwieństwie do innych konkursów obrazkowych zabawa tu jest dynamiczna – drużyny (lub pojedynczy uczestnicy) odkrywają po kolei kafelki, a gdy ktoś zna odpowiedź natychmiast dostarcza ją prowadzącemu. Im mniej odkryte, tym więcej punktów. Gry występujące w konkursie są raczej znane, więc zachęcam do uczestnictwa.

Lwów C

Piątek:

18:00 Mamoru Hosoda i jego unikalna twórczość (Wolf)
Omówienie i analiza całego dorobku reżysera z naciskiem na jego najnowsze dzieło – Mirai to Mirai. Refleksje, inspiracje oraz przyszłe plany twórcze.

19:00 Marvel a anime (Mroczuś)
Panel o tym czy mix marvela i anime jest sensowny. Od X-Menów po Avengersów.

20:00 Anime o piłce nożnej (Mroczuś)
Panel podczas którego zaprezentuje różne serie o piłce nożnej. Od przyziemnych wyczynów Kapitana Tsubasy po super saiyańskie moce w Inazumie Eleven.

21:00 Zróbmy sobie konwent – warsztat (Suchar)
Organizacja eventów fanowskich to trudne, momentami dziwne, ale bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Rozegramy prosty scenariusz, załatamy kilka zmyślonych fakapów i kto wie, może jeszcze tego samego dnia zaczniecie tworzyć prawdziwą imprezę?

22:00 Konkurs wiedzy z Shonenów (WiDim)
Myślisz, że dużo wiesz o mangach i anime typu Shonen? Jesteś tego pewien? A może chcesz się po prostu dobrze bawić w gronie pozytywnie zakręconych ludzi? Jeżeli choć raz udzieliłeś w głowie odpowiedzi twierdzącej to nie może Cię zabraknąć w sali 😉

Sobota:

00:00 Co to za studio? (Wolf)
Sądzisz, że jesteś już prawdziwym znawcą japońskiej animacji, bo obejrzałeś dostatecznie dużo anime i praktycznie wszystko już o nich wiesz? Sprawdź się i spróbuj odgadnąć jak najwięcej studiów odpowiedzialnych za produkcję anime wraz z ich flagowymi tytułami.

02:00 Wiedzówka Pokemon (Mroczuś)
Konkurs w którym musisz znać tylko wszystkie opisy z pokedexu,każdą piosenkę która się pojawiła,wiedzieć kto gra w filmie aktorskim oraz czemu zabawki z maka są lepsze niż te z Burger Kinga. A nawet coś tam o mechanice gier 🙂

08:00 Tanuki? Kappa? Bakeneko? Pogadajmy o Yōkai. (Mori)
Luźny panel o mitycznych japońskich stworach. Poopowiadajmy sobie Ciekawe, mroczne lub dziwne historie z ich pięknego świata.

09:00 Przyszłość anime w Polsce (Owoc)
Anime w Polsce oglądane jest od dawna, z dość ograniczonym udziałem oficjalnej polskojęzycznej dystrybucji. Teraz sytuacja się zmienia – na polski rynek ostrzą zęby francuscy i amerykańscy dystrybutorzy mający w katalogach setki tytułów. Czy te ambitne zachodnie plany, i dalsze starania kilku polskich firm, zmienią sposób, w jaki oglądamy anime?

10:00 Wiedzówka z RetroAnimuzyki (Xandros)
Nie ma to jak dobry opening wpadający w ucho. Co się stanie, jeśli dodamy do tego nostalgie? Wiedzówka z Retro Animuzyki! Zapraszam wszystkich lubiącym dobrą zabawę w rytmie japońskich piosenek. Ku pamięci starym animcom!

12:00 Werbunek WaifuWars +Pół godzinki z ConFamilią (Suchar&ConFamilia)
Udowodnij wszystkim, że to Twoja waifu jest tą jedyną prawdziwą – walcz o tytuł „best girl” wszech czasów dla niej ! Eliminacje do rundy zasadniczej zabawy, która odbędzie się w sobotę o północy. Oręż w postaci dakimakury (poduszki) lub figurki wysoce wskazany. Opowiemy też, co jako ekipa robimy poza śmiesznymi plebiscytami

13:00 Postmodernizm w Psycho-pass (Vivid)
Panel dyskusyjny o Psycho-pass – serii pełnej przemyśleń o społeczeństwie, o przyszłości i bogatej w liczne nawiązania literackie. Porozmawiajmy o kwestiach poruszanych w PP w kontekście transhumanizmu, medykalizacji śmierci, krytyki nowoczesności i postmodernizmu.

14:00 Japonia w Naruto (Vivid)
Opowiem o nawiązaniach z kultury japońskiej pojawiających się w Naruto, m.in. o nazewnictwie technik wywodzących się z mitologii czy o hanafudzie.

15:00 Wśród kosmatych ludzi, czyli Polacy na krańcu świata (Zdzisia)
Jest lato roku 1903. Polski etnograf Wacław Sieroszewski, który właśnie dotarł na Hokkaido, oczekuje na przybycie swojego przyszłego towarzysza w wędrówce po kraju Ajnów, pierwotnych mieszkańców północnej Japonii. Wkrótce dwaj podróżnicy staną się jednymi z najbardziej uznanych na świecie badaczy tego ludu, dokumentując świadectwa niezwykłej kultury i języka wymierających współcześnie Ajnów. Nie wiecie, kto towarzyszył Sieroszewskiemu? A może po prostu chcecie poznać fascynującą, lecz często zapominaną historię wędrówki dwóch Polaków po dzikiej Północy? W każdym razie – serdecznie zapraszam w podróż do świata kosmatych ludzi!

16:00 (Kulturowa nekromancja, czyli krótka lekcja kultury i języka Ajnów (Zdzisia)
Kultura Ajnów, pierwotnego ludu zamieszkującego niegdyś północną Japonię, została sprowadzona dziś do kilku skansenów, rzadkich wykładów na jej temat oraz (niespodziewanie!) reprezentacji (pop)kulturowej w mandze Golden Kamuy. Była to jednak kultura niezwykle bogata i fascynująca, w której badaniu na początku XX wieku przodowali Polacy (sic!). W związku z tym stańmy wspólnie do walki o pamięć o Ajnach – chciałbym zaproponować Wam wspólną naukę podstawowych zwrotów językowych oraz ciekawszych elementów kultury i mitologii tego ludu. Zapraszam do wspólnej zabawy!

17:00 Od KonoSuby po Goblin Slayera – adaptacje light novelek (Owoc)
W ostatnich sezonach wyszło wiele popularnych serii będących adaptacjami light novelek. Poza długimi tytułami i często wykorzystywanym motwyem isekai, co pozwoliło tym książkom osiągnąć taki sukces, że aż pojawiły się na ekranie w formie anime?

19:00 Oda Nobunaga, czyli jak być bohaterem popkultury (Zdzisia)
Gdy w 1560 roku młody Nobunaga z rodu Oda zwyciężył dwunastokrotnie liczniejsze siły rodu Imagawa, cała Japonia wstrzymała oddech – przed nimi zjawił się człowiek, który miał zmienić bieg historii. Jego bogate w przygody i sukcesy życie stało się także przyczyną niezwykłego uwielbienia, którym jest darzony do dziś, czego dowodem są jego liczne pojawienia w mangach i anime. Chcecie poznać historię bohatera i tyrana, którego kocha popkultura? Zapraszam serdecznie!

20:00 Fandomowa walka z eskapizmem (Suchar)
Misją ekipy ConTrust jest walka z eskapizmem poprzez odkrywanie i rozwój pasji. O tym, czym jest eskapizm, dlaczego stanowi zagrożenie i jak z nim walczyć dowieciesię na godzinnym panelu. Come to feel, not to laugh 😉

21:00 Utopijne wizje antagonistów (Vivid)
W anime walka dobra ze złem jest jednym z najczęstszych motywów. A co, jeśli nie każde zło jest popsute do szpiku kości? Czy antagonista może mieć więcej racji od protagonisty? Czy „źli goście” także chcą ratować świat? Omówimy kilka utopijnych wizji, tworzonych przez negatywnych bohaterów z anime i mangi.

22:00 Zabójcza nauka czyli system edukacji w Japonii i Korei (Mori)
To, że systemy szkolnictwa różnią się z kraju do kraju każdemu wiadomo. Na tym panelu dowiecie się jak to wygląda w Korei i Japonii, co uczniowie tamtych krajów przeżywają na co dzień i dlaczego tak ciężko być tam uczniem.

23:00 Karoshi – skąd się bierze przepracowanie i jak wpływa na ludzi (Mori)
Stereotyp Japończyka jako pracoholika jest bardzo powszechny. Niewielu jest jednak ludzi którzy próbowali zgłębić problemy tego tematu. Na panelu chcę przedyskutować jakie typowy Japończyk ma podejście do pracy i jak wpływa to na jego życie.

Niedziela:

00:00 Waifu Wars 8 – SmogWars (Suchar)
Z internetowej czeluści, z mentalnej piwnicy wypełza legenda mangowego fandomu – waifuiści. Niczym średniowieczni rycerze, zadeklarowali oni dozgonną miłość damie swego serca – pozbawionej zbędnych przywar świata rzeczywistego fikcyjnej niewieście z Dalekiego Wschodu. Bądźcie świadkami i sędziami ich turnieju, przeniesionego z frontu internetowej sekcji komentarzy do prawdziwej, kulturalnej debaty! Wstęp bez kolejki za okazaniem poduszki, figurki albo cosplayu Twojej waifu.
UWAGA! Eliminacje (runda wstępna) mają miejsce w sobotę o 12:00

02:00 Nasuverse w Pigułce (Beakel)
Oczy widzące śmierć, wojny o spełniające życzenia narzędzia, magia o niespotykanej mocy. Dzieła Kinoko Nasu opowiadają historie dziejące się w różnych czasach, lecz mają jedno wspólne – mechaniki, które rządzą światem oraz postaci, które przewijają się przez serie. Przybliżę te mechaniki oraz postaci podczas przyjemnej dyskusji.

08:00 Festiwale małe i duże. Poznajcie „matsuri” (Mori)
Możliwe, że przykuły twoją uwagę w czasie oglądania tego jednego specjalnego odcinka w każdej haremówkowej serii ever. Możliwe, że widziałeś anime „Hinamatsuri” i chcesz dowiedzieć się czegoś o festiwalach samych w sobie. Jeśli masz chwilę czasu i chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego albo dodać coś od siebie o Japońskich matsuri to tu powinieneś być.

09:00 Filmy anime 2015-2020 (Owoc)
W ostatnich latach w japońskich kinach wyszło wiele dobrych filmów anime, a tytuły zapowiedziane na bieżący i przyszły rok również wyglądają bardzo obiecująco. Porozmawiajmy o największych kinowych hitach, które trudno było przegapić, a także o licznych niszowych produkcjach, o których na Zachodzie mało kto słyszał.

11:00 Legendarne pozycje growe z Kraju Kwitnącej Wiśni (Medyk)
Kraj Kwitnącej Wiśni słynie nie tylko z mangi i anime, czy też wysoko rozwiniętej technologii – swoje skrzydła rozwinęli również w branży gier komputerowych. Znane Wam klasyki mogą się okazać właśnie japońskimi dziełami. Kto bowiem nie grał lub przynajmniej nie kojarzy takich tytułów jak Mario, Sonic, Resident Evil czy Final Fantasy? A może było Wam dane poskakać na macie do DanceDanceRevolution? Jeśli jesteś zainteresowany porozmawianiem o tych oraz wielu innych grach-legendach, to serdecznie zapraszam na właśnie tę prelekcję!

13:00 Dziewczynkowa Screenówka (Beakel)
Pięknych dziewczynek w świecie anime i gier japońskich jest mnóstwo. Czy jesteś prawdziwym koneserem i potrafisz odgadnąć imię piękności kryjącej się pod każdym numerkiem? Sprawdź swoją wiedzę!

Idolki.pl

Kojarzycie znane ze smartfonów i arcade gry takie jak Love Live! School Idol Festival czy BanG Dream! Girls Band Party? Jeśli tak, to zapraszamy na nasze stanowisko, gdzie będziecie mieli możliwość pograć w nie na dużym ekranie! Dodatkowo od ponad pół roku doskonalimy własną wariację LL!SiF, w której zagrać możecie nie tylko postaciami z anime, ale także biorącymi udział w naszym projekcie idolkami, wśród których przy odrobinie wkładu może znaleźć się każda zainteresowana osoba! Wolne granie przez cały konwent! Dodatkowo możliwość zrobienia sobie zdjęcia na tle wielkiej UR oraz przytulanie nesoberi w pakiecie! Zapraszamy!

Japońskie Gry Rytmiczne (Ekipa Dźwięcznego Woksela)

Zapraszamy do spróbowania swoich sił przy grach rytmicznych! Poczuł klimat Akihabary! Zobacz jak spędza się wolny czas w salonach gier w Kraju Kwitnącej Wiśni – wszystkie stoiska stwarzają niepowtarzalną okazję do zagrania na kontrolerach dokładnie odwzorowujących te z oryginalnych japońskich automatów!

Sound Voltex
Nakładaj efekty na muzykę w czasie rzeczywistym! Sound Voltex opiera się na podobnych zasadach co bardziej rozpoznawalne DJ Hero lub Guitar Hero, więc jeśli wcześniej spotkałeś się z tymi tytułami, mechanika gry nie będzie ci obca! Gra jest stosunkowo prosta do nauki i zawiera obszerną bibliotekę utworów, w której z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Groove Coaster

Połączenie kolejki górskiej z muzyką? Brzmi jak świetna zabawa! Rozgrywka w Groove Coaster jest na pozór prosta, ale wszystko utrudnione jest przez unikalne wizualizacje, które są ukazane na każdej nucie! Jesteś gotowy na wyzwania? To wsiadaj w wagonik!

Beatmania IIDX

Wciel się w DJ’a i zagraj w najstarszą i jedną z najbardziej popularnych gier rytmicznych na dalekim wschodzie! Już od 1997 roku podbija salony gier w Japonii i przetarła szlak takim tytułom jak dzisiejsze DJ Hero czy osu!mania. Do Waszej dyspozycji udostępniona zostanie absurdalnie wielka baza utworów z wariantami dla każdego – od mistrzów do początkujących!

Taiko no Tatsujin

Zażyj odrobinę japońskiego folkloru, złap pałeczki w dłoń i pokaż co potrafisz! Zapraszamy do spróbowania swoich sił w Taiko no Tatsujin! Czyli symulatora japońskich bębnów taiko.

DANCE DANCE REVOLUTION

Dance Dance Revolution to stworzona w Japonii gra muzyczna w której zadaniem gracza jest taniec w rytm muzyki na specjalnej macie z czterema strzałkami. Na konwencie dostępne są cztery stanowiska z profesjonalnymi matami do tańczenia. Salę wypełniają Wasze ulubione japońskie i koreańskie piosenki. Serdecznie zapraszamy, wspaniała zabawa gwarantowana!

POP’N MUSIC

Pop’n Music to popularna w Japonii gra twórców doskonale znanego już wszystkim DDRa. Od kilkunastu lat przyciąga do swoich automatów niezliczone ilości japońskich graczy. Kontroler do „Pop’n Music”, który będzie Wam udostępniony podczas konwentu, składa się z dziewięciu dużych, kolorowych przycisków i jest dokładnym odwzorowaniem oryginalnego automatu. Gra posiada setki piosenek i 50 poziomów trudności, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie, nawet jeśli jeszcze nigdy nie miał okazji spróbować swoich sił.

JUBEAT

Na stanowisku jubeat zobaczysz wielki, kolorowy ekran podzielony na szesnaście kwadracików, które kolejno zapalają się w rytm muzyki. Wybierz swoją ulubioną piosenkę i baw się razem z nami!

Zapraszamy również do stref konsolowych i gier logiczno-planszowych, a dokładniej będą na was czekać strefy:
– Konsolówka
– Gry Planszowe
– J-Games
– Osu!
– Dorigami
– Cracow Game Days (wraz z turniejami m.im w League of Legends)