Co to jest cosplay?
Słowo „cosplay” oznacza tymczasową transformację osoby, zwanej cosplayerem, w najczęściej fikcyjną postać (chociaż zdarzają się także cosplaye realnych osób żyjących współcześnie lub w przeszłości). Podczas zlotów fanów japońskiej popkultury cosplayerzy wcielają się głównie w postaci z anime, mang, oraz gier konsolowych i komputerowych. W celu uzyskania jak największego podobieństwa do wybranego pierwowzoru mogą zastosować bardzo bogaty wachlarz środków – poczynając od uszycia (lub skompletowania) odpowiedniego stroju, poprzez konstrukcję przypisanych danej postaci rekwizytów (np. broni, biżuterii, skrzydeł), adekwatną charakteryzację (np. makijaż, użycie peruk i soczewek kontaktowych), na imitowaniu mimiki i zachowań postaci kończąc. Konkurs Cosplay, podczas którego uczestnicy rywalizują próbując jak najlepiej wcielić się w wybraną postać, jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych atrakcji na większości konwentów poświęconych japońskiej popkulturze.
Konkursy Cosplay
– Cosplay Standard
– Cosplay Debiut
– eliminacje do konkursu EuroCosplay (międzynarodowy!)
– eliminacje do konkursu International Cosplay League (międzynarodowy!)
Rejestracja do Konkursu Cosplay została zakończona.
Zgłoszenia – FAQ
Stroje dopuszczone do konkursu
- Do konkursów dopuszczone są tylko stroje wykonane przez cosplayerów w nich występujących. W cosplayach kupionych lub wykonanych przez osoby trzecie można wystąpić tylko poza konkursem.
- Do konkursów Standard Cosplay oraz Debiut Cosplay nie należy zgłaszać strojów już prezentowanych na scenie w innych konkursach cosplayowych. Warunek ten nie dotyczy konkursów na najlepszy występ grupowy (pod warunkiem że przynajmniej jeden cosplay w grupie jest premierowy). Oczywiście można też wystąpić w już prezentowanym stroju poza konkursem.
- Do eliminacji do konkursów międzynarodowych można zgłosić zarówno stroje premierowe, jak i stroje już prezentowane do roku po premierze scenicznej (czyli wystawione po raz pierwszy nie wcześniej niż ostatnie dni czerwca 2018) pod warunkiem, że nie były jeszcze oceniane w eliminacjach lub finałach konkursów międzynarodowych.
- Stroje używane wcześniej tylko do sesji fotograficznych, korespondencyjnych konkursów cosplayowych lub „do pochodzenia” podczas konwentów są dopuszczone do dowolnego konkursu
- Każdy cosplay może byc oceniany przez jurorów tylko w jednym konkursie. Można jednak wystąpić w tym samym stroju w innym konkursie bez oceniania.
- Do eliminacji do konkursów międzynarodowych nie można zgłosić strojów bazujących na fanartach. Wkrótce pojawi się pełny regulamin określający jakie materiały źródłowe są dozwolone dla każdego z konkursów międzynarodowych.
Selekcja zgłoszeń
- selekcja zgłoszeń zostanie przeprowadzona w razie ich nadmiaru w dowolnym konkursie
- obowiązują limity czasowe trwania całego konkursu, i wynoszą odpowiednio: godzina dla Debiut Cosplayu, dwie godziny dla Standard Cosplayu i eliminacji do konkursów zagranicznych. Do konkursu Standard Cosplay zostanie przyjęte najwyżej 26 występów: 13 solowych i 13 grupowych.
- w razie nadmiaru chętnych w pierwszej kolejności będą odrzucane zgłoszenia niekompletne i z błędami
- prawidłowe zgłoszenie spełnia następujące warunki:
- podanie podstawowych informacji o cosplayu w formularzu rejestracyjnym
- załączenie grafik przedstawiających postać – wystarczy jedna jeśli cosplay bazuje na one-arcie, lub nie ma być oceniany przez jury, w przeciwnych razie warto załączyć więcej materiałów pokazujących strój możliwie ze wszystkich stron, i uwzględniających ważne detale
- załączenie pliku z muzyką do występu (lub zaznaczenie w uwagach że uczestnik zamierza wystąpic bez korzystania z podkładu dźwiękowego)
- podkład musi mieścić się w limicie czasowym: {2 minuty dla występu solowego (łącznie z eliminacjami do EuroCosplayu), 2 minuty 30 sekund dla eliminacji do ICL (kategoria grupowa), oraz 5 minut dla pozostałych występów grupowych}, i nie może zawierać treści powszechnie uważanych za obraźliwe (w tym wulgaryzmów)
- w przypadku występu grupowego wszyscy członkowie grupy odgrywający istotne role muszą zgłosić się osobiście.
- nie muszą zgłaszać się uczestnicy odgrywające postaci tła (nie posiadające zazwyczaj własnego imienia, popularnie zwane „randomami”), lub tylko pomagające przy rekwizytach lub dekoracjach. Te osoby nie powinny być dodawane do liczebności grupy.
- w razie nadmiaru poprawnych zgłoszeń obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. O pozycji w kolejce grup decyduje moment zgłoszenia ostatniego członka.